O třídění a recyklaci PET láhví

Plastová historie
Plastová historie je zajímavý příběh. Plasty jsou syntetické nebo polosyntetické polymerní materiály, které vznikají z ropy. Jejich název pochází z řeckého slova “plasticity”, což znamená schopnost tvarovat se. Plasty mají mnoho vlastností, jako je odolnost vůči teplu, chemikáliím a rozbití. Jsou také schopny se chemicky mísit s jinými látkami a tvořit různé sloučeniny. Díky těmto vlastnostem se staly dominantním materiálem moderní doby.
 
Plastové obaly můžete recyklovat a znovu využít. Stačí je pečlivě vyprázdnit (například vyškrábáním) a třídit. To platí pro různé formy plastu, jako jsou obaly od kosmetiky, PET láhve, fólie, tašky a kelímky od jogurtů. Nemusíte je ani umývat před tříděním. Děkuji za vaši snahu o udržitelnost!
 
Plasty jsou v současné době dominantním materiálem v našem světě, a to nejen v oblasti obalů, ale také v odpadových koších. Je dobré, že třídění plastů je pro nás spotřebitele jednoduché – většina plastového odpadu patří do žlutého kontejneru.
Mějte na pamětiže láhve znečištěné olejem je třeba před tříděním zbavit mastnoty. Vždy odstraňujte nečistoty. Stavební polystyren nepatří do kontejneru na plasty.
 
“Plastový mazlíček PET” 
je termín, který se vztahuje k polyethylentereftalátu (PET), umělé hmotě, která je široce používána pro výrobu plastových lahví. Tyto láhve jsou nezbytné zejména v potravinářském a nápojovém průmyslu. PET plast je také velmi dobře recyklovatelný a jako recyklát je velmi ceněn. Dnes nás provází na každém kroku.
 
 
Je důležité vědět, že většina PET láhví je určena k jednorázovému použití. Při opakovaném a dlouhodobém používání mohou uvolňovat stopová množství nebezpečných látek vlivem střídavých teplot. Proto je vhodné PET láhve důsledně třídit a pro opakované použití zvolit spíše nádoby vyrobené speciálně pro tento účel.
 
Třídění a recyklace PET lahví
Třídění a recyklace PET láhví je důležitý proces, který pomáhá snižovat množství odpadu a zlepšovat životní prostředí. 

Recyklace PET láhví začíná již u nás doma, kde je třeba odpad správně třídit do plastových kontejnerů. V České republice jsou žluté kontejnery prakticky na každém rohu (průměrně každých 96 metrů).

Před vhozením PET láhve do kontejneru je dobré ji sešlápnout – tím snížíme objem odpadu a omezíme počet potřebných svozů (což šetří místo v kontejneru i v samotném svozovém autě). Svozový vůz má integrovaný lis, který plastový odpad zmenší ještě přibližně šestkrát. Na třídírně se plastový odpad ručně dotřídí, aby se oddělil od nežádoucích složek. Dotříděný plast se pak lisuje do balíků a odváží se k recyklaci – i plast je totiž důležité připravit na jeho další využití.

Následně je plast namlít a připravit tak, aby bylo možné jej z recyklovat. Využití z recyklovaného plastu je široké a různorodé – například se používá při výrobě nových výrobků jako tzv. granulovaný plast (regranulát).
 
Využití recyklovaných PET lahví
Z recyklovaných PET láhví se nejčastěji vyrábějí nové láhve. Dále jsou to nové plastové obaly, módní doplňky, pleny, koberce, spacáky a mnohé další. PET láhve jsou také základem pro výrobu textilních vláken. Tyto vlákna se získávají z roztříděného, namletého, vyčištěného a vysušeného PET materiálu. Je skvělé, že PET plast je dobře recyklovatelný, a jako recyklát je velmi žádaný. V potravinářství, stavebnictví a módním průmyslu najdeme mnoho výrobků z recyklovaných PET láhví1234. Je to skvělý příklad, jak můžeme využít recyklovaný materiál a přispět k udržitelnosti naší planety.
 
  • V České republice je momentálně umístěno přesně 101 367 žlutých kontejnerů na plast.
  • V roce 2016 bylo celkem vytříděno 140 648 tun plastového odpadu, což představuje úctyhodných 73 % aktivního třídění plastu.
Je skvělé vidět, že tak velké procento lidí se zapojuje do třídění odpadu! 
 
PET láhve nejsou jediným plastem, který je třeba třídit. Správným tříděním všech plastových materiálů můžeme dosáhnout smysluplného zužitkování odpadu recyklací. Vaše podpora při třídění plastu pomáhá pokračovat v příběhu plastových materiálů!
 
 (Zdroj: Samosebou.cz)